Ilmar Taska


 Romaan "Pobeda 1946"

 Kirjastus WSOY / Soome
Best European Fiction 2016
Dalkey Archive Press

Lühijuttude kogumik "Storre end livet"
Kirjastus Jeanne & Dalgaard / Taani
 Romaan "Pobeda 1946" 
Kirjastus Varrak / Eesti 
Lühijuttude kogumik

 "Skönare än livet" 
Kirjastus Soleka Förlag / Rootsi

 


Kogumik "Parem kui elu" ja lühijutud 
 
Kirjastus Hea Lugu / Eesti


 Selle raamatu esimene osa viib meid Ilmar Taska eluperioodi, kus ta töötab tootmisjuhina Hollywoodi stuudios ja alustab oma filmiprodutsendi karjääri. Autor räägib filmimaailma telgitagustest ja oma heitlikust eraelust. Lugu põhineb eluloolistel sündmustel, kuid nii nagu unelmatevabrikus Hollywoodis, segunevad ka siin tõsielu ja fantaasia. Selleks, et suur film jõuaks tootmisse, tuleb manipuleerida faktidega reaalsuse ja unenägude piirimail noateral kõõludes. Selles maailmas on kõik lubatud ja miski ei ole päris.

Los Angelese filmistuudio intriigide ebakindlal tasapinnal liigeldes laskub ta tihti oma mälestustesse, sealt tasakaalu ja jõudu ammutades. Joonistub perspektiiv Siberis sündinud noore eestlase teekonnast läbi Tallinna, Moskva ja Stockholmi stuudioväravateni Hollywoodis. Juhused, tutvused ja õnn on tihtilugu määravamaks kui raske töö. Filmiarendus viib kangelase XXth Century Foxi stuudiost ja legendaarsest Beverly Hillsi Polo Lounge'ist La Coupole’i restorani Pariisis ja Gosteleradio ülekandejaama... Samal ajal toimub ka Taska sisemine rännak ja kohtumised Jack Lemmoni, Roman Polanski, Katharine Hepburni, Karen Blacki jt.

Raamatu teises osas on lühijutud erinevate inimeste siseheitlustest, kes on autorit loominguliselt inspireerinud või oma saatusega puudutanud. Kodutust sõjaveteranist, kes saabus Hollywoodi, et saada filmitäheks. Haigest lapsgeeniusest, kes pidi valima muusika ja õigusteaduse vahel. Ooperiprimadonnast, kes oli jäänud kahe suurriigi hammasrataste vahele. Ray Charlesist, kellele nägemine taastus vaid narkootilises uimas. Paranoilisest pensionärist, kes igatses suhelda poeetidega. Hollywoodi tähekese hooldajatest, kellest said murelikud lapsevanemad...

UUDISED, ERR

Ilmar Taska sai novellipreemia

http://kultuur.err.ee/v/kirjandus/a60c037f-16cc-4a85-89d3-39edd3e1741f